Zbliżający się zimowy okres wymusza na hodowcach, a także fanach pięknych roślin wzmożoną troskę nad nimi. Warto pamiętać, że odpowiednie okrywanie roślin na zimę to klucz do ich przetrwania oraz zachowania ich piękna. W tym wpisie postaramy się omówić, dlaczego, jak i kiedy zabezpieczać drzewa i krzewy przed mrozem, aby cieszyć się ich bujnym wzrostem w kolejnym sezonie. Przygotuj się na chłodniejszy czas z nami i odkryj, jak zadbać o elementy Twojego ogrodu podczas mroźnego czasu.
Okrywanie roślin na zimę — dlaczego warto?
Być może nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale zabezpieczanie roślinności przed mrozem to nie tylko kwestia estetyki. To przede wszystkim metoda, której celem jest ochrona krzewów i drzewek przed negatywnymi skutkami niskich temperatur i innych warunków z nimi związanych. Dlaczego to więc tak istotne? Po pierwsze, dlatego, że mróz i niskie temperatury mogą uszkodzić tkanki roślin, co z kolei prowadzi do obumierania pędów i gałęzi. Zabezpieczenie ich izoluje je od ekstremalnych temperatur. Negatywnie na drzewka i krzewy czy kwiaty wpływają również silne wiatry oraz obfite opady deszczu i śniegu, które mogą złamać rośliny bądź przewrócić je. Warto wiedzieć, że w czasie zimy rośliny tracą wodę z liści, a mrozy mogą zablokować dostęp do korzeni — włóknina i agrowłóknina do okrywania roślin na zimę przyczynia się więc do utrzymania właściwego poziomu wilgoci.
Najważniejsze zasady podczas okrywania roślin na zimę — kiedy i jak?
Kiedy okrywać rośliny na zimę? Najlepiej odczekać, gdy temperatura na zewnątrz spadnie poniżej 0 stopni Celsjusza. Lekkie mrozy utrzymujące się przez kilka dni pomogą Twoim kwiatom, drzewom oraz krzewom zahartować się i spowolnić procesy życiowe. Wtedy można przystąpić do zabezpieczenia ich. W pierwszym kroku warto przyciąć je i usunąć obumarłe liście czy gałęzie — to pozwoli im zachować energię. Kolejna kwestia to wybór odpowiedniej okrywy. Czym okrywać rośliny na zimę? Najlepsza i najczęściej wybierana jest oczywiście agrowłóknina. Po owinięciu materiałem poszczególnych części krzewów, drzewek czy kwiatów warto co jakiś czas kontrolować między innymi poziom wilgoci – ta w nadmiernej ilości może bowiem prowadzić do gnicia roślin.