Agrotkanina, znana również jako mata szkółkarska, jest nieocenionym narzędziem w ogrodnictwie oraz rolnictwie. Jednak wybór odpowiedniej gramatury i grubości tego materiału może być nieco zawiłą kwestią. Warto zrozumieć, jakie parametry wybrać, aby skutecznie chronić rośliny, zapewniać im odpowiednie warunki wzrostu, a jednocześnie oszczędzić na kosztach czy zminimalizować wpływ na środowisko. W tym wpisie postaramy się podpowiedzieć Ci, jak wybrać odpowiednią agrotkaninę do Twojego projektu.
Czym właściwie jest agrotkanina?
Agrotkanina to rodzaj materiału, który został wykonany z polipropylenu, poliestru bądź innych syntetycznych tkanin. Produkt ten jest używany w rolnictwie oraz ogrodnictwie do różnych celów, takich jak ochrona roślin przed owadami, ptakami, wiatrem czy nadmiernym nasłonecznieniem. Jednym z głównych zastosowań agrotkaniny jest więc stworzenie osłony dla kwiatów, krzewów i drzewek owocowych.
Gramatury agrotkaniny – co oznacza?
Parametr ten określa gęstość tkaniny i jest wyrażany w gramach na metr kwadratowy. Gramatura odpowiada między innymi za trwałość, wytrzymałość i inne funkcje danego materiału. Im wyższa gramatura, tym grubsza i trwalsza tkanina.
Wybór odpowiedniej gramatury i grubości agrotkaniny
Ten powinien być przede wszystkim podyktowany analizą Twoich potrzeb. Musisz zastanowić się między innymi, jakie rośliny chcesz chronić. Pod uwagę należy wziąć również kwestie związane z porą roku.
Jeśli zależy Ci na uniwersalnym i odpornym na różne czynniki zewnętrzne materiale, to warto zdecydować się na agrotkaninę o gramaturze 110, 70 czy 90 g. Takie parametry gwarantują odporność na ścieranie czy promienie UV. Gwarantują również roślinom świetne warunki do wzrostu. Co ważne, agrotkanina o dużych gramaturach sprawdza się w dużych przestrzeniach do ściółkowania pod korę, kamień czy żwir. Znakomicie zabezpiecza krzewy, drzewka owocowe oraz kwiaty przed chwastami, dzięki czemu znacznie łatwiej jest utrzymać porządek w ogrodzie. Dodatkowym plusem agrotkaniny o wysokich gramaturach (od 70 do 110 g) jest ich żywotność – mogą Ci bowiem posłużyć nawet do 15 lat.