Obecnie powszechnie wykorzystywane w ogrodnictwie, sadownictwie i rolnictwie. Agrowłóknina oraz agrotkanina to wyjątkowe materiały, dzięki którym można w prosty sposób stworzyć optymalne warunki do rozwoju uprawianych roślin zarówno w przydomowych ogródkach, jak i na plantacjach. Produkty te różnią się jednak sposobem wytwarzania, parametrami technicznymi i właściwościami, co przekłada się między innymi na to kiedy i gdzie są stosowane. Którą z nich wybrać? Podpowiadamy!
Agrotkanina i agrowłóknina – różnice oraz zastosowanie
Zasadnicza różnica pomiędzy tymi dwoma materiałami jest widoczna już na pierwszy rzut oka. Agrotkanina powstaje bowiem z polipropylenowych tasiemek przeplatających się ze sobą pod kątem prostym, a agrowłóknina to płaski wyrób ze sprasowanych włókien polipropylenowych o chaotycznej strukturze, z widocznymi niewielkimi wgłębieniami.
Obecnie na rynku znaleźć można agrowłókniny białe cienkie i grubsze oraz te w ciemnych kolorach. Grubszą białą włókninę wybierzemy, jeżeli zależy nam na tymczasowej ochronie upraw przed zimnem i wiatrem, a cieńszą, jeżeli chcemy przyśpieszyć wegetację. Po ciemne sięgniemy, jeżeli planujemy ściółkowanie, choć w tym przypadku lepszą opcją będzie wspomniana już agrotkanina, czyli mata szkółkarska.
Dlaczego?
Ponieważ występuje ona w większych gramaturach i wyróżnia się wieloma pożądanymi walorami.
Jest wytrzymała, odporna na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych, w tym na promieniowanie UV i ogranicza wzrost chwastów. Przepuszcza wodę oraz składniki mineralne, jednocześnie minimalizując parowanie wilgoci z gleby. Podnosi też nieco jej temperaturę, dzięki czemu system korzeniowy uprawianych roślin silniej i szybciej się rozrasta. Nic dziwnego, że tak chętnie sięgają po nią profesjonaliści – sadownicy oraz rolnicy. Agrotkaninę można też z powodzeniem ułożyć pod kamienie, żwir czy korę, nie martwiąc się o to, że po kilku sezonach ulegnie ona zniszczeniu lub że stworzona aranżacja w ogrodzie zarośnie chwastami. Jeżeli więc aktualnie zastanawiasz się, który materiał do ściółkowania sprawdzi się lepiej w ogrodzie, na polu czy w sadzie, to agrotkanina z pewnością spełni wszystkie Twoje oczekiwania.